STRONA GŁÓWNA

PRODUKTY AROMATERAPIA

CIEKAWOSTKI

KONTAKT

 

Olejki wprowadzamy do organizmu przez 

skórę (kąpiele, masaż, nacieranie, wcieranie):



Kompresy - także wykonujemy z roztworów wodnych. Do miski z wodę dodajemy 4-5 kropli olejków i w tak przygotowanym roztworze moczymy ręcznik, watę, ligninę czy chustkę. Przed każdym namoczeniem mocno mieszamy wodę, aby możliwie najdokładniej rozprowadzić olejki. Dobrze jest położyć kompres po uprzednim nałożeniu olejku do masażu (głównie w przypadku twarzy).


Kąpiel - gwarantuje podwójne działanie - wdychanie zapachów i wchłanianie przez skórę. Stosujemy na ¾ wanny ciepłej wody 10-15 kropli olejku. MOŻNA STOSOWAĆ W WANNACH Z FUNKCJĄ JACUZZI.

Kąpiel stóp - przy wrażliwej skórze jest to niekiedy najlepszy sposób wprowadzenia olejków, z reguły stosuje się 4-8 kropli olejku eterycznego na miskę ciepłej wody. Latem zażywamy kąpieli ochładzającej np. z eukaliptusem - ideał na zmęczone, obolałe, "gorejące" stopy. Zimą cudownie działa kąpiel rozgrzewająca (np. z geranium lub lawendą i eukaliptusem /2:1/). Moczymy stopy w odświeżającej kąpieli przez około 15 minut.


Olejki do masażu i wcierania - trzeba koniecznie rozcieńczyć: znakomitym nośnikiem jest niezwykle delikatny olej z nasion winogron. Na 10 ml (łyżkę stołową) oleju bazowego stosujemy 3-5 kropli olejku eterycznego. 

Olejek do masażu twarzy: 5-10 kropli na 100 ml oleju bazowego.


Kremy, płyny do ciała i szamponydodajemy 1-2 krople olejku aromatycznego do kremu, płynu do ciała i szamponu ( nieperfumowane, z naturalnych składników), a następnie wmasowujemy w ciało lub w owłosioną skórę głowy.


Rozpylanie w powietrzu - olejki są substancjami niezwykle lotnymi, wdychane przenikają do organizmu poprzez narząd powonienia. Kominek postawiony przy łóżku chorego lub na biurku zestresowanego szefa działa równie efektywnie jak silne środki doustne;  5-10 kropli olejku miesza się z 2 łyżkami wody. Stosujemy do rozpylania w pomieszczeniu lub do odświeżania twarzy.


Sauna w nowoczesnych piecach są specjalne pojemniki na olejki, jeśli jednak piec nie jest zaopatrzony w dozownik, rozcieńczony wodą olejek lub mieszankę olejków należy wlać do naczynia umieszczonego nad piecem lub bezpośrednio na rozgrzane kamienie.




OLEJKI AROMATERAPEUTYCZNE

mogą być używane pojedynczo, ale można je również mieszać ze sobą

w celu wzmocnienia ich działania bądź uzyskania bardziej wyrafinowanego zapachu.

 

UWAGI:

Nie wolno stosować na skórę olejków nierozcieńczonych.

W aromaterapii obowiązuje zasada niskich stężeń tzn. im bardziej olejek rozcieńczony, tym lepsze jego działanie!

Eteryczne olejki nie lubią upału, światła, wilgoci i muszą być szczelnie zamknięte w ciemnym szkle!

Jeżeli mieszanka olejowa wywołuje pieczenie lub swędzenie, to znak, że zawiera zbyt wiele składników lub jest zanadto stężona. Trzeba bezzwłocznie posmarować skórę tłustym olejem i koniecznie rozcieńczyć przygotowany specyfik w butelce.

W przypadku skóry wrażliwej i podatnej na uczulenia należy wykonać próbę rozcieńczonym olejkiem eterycznym na przedramieniu. Zaczerwienienie skóry po naniesieniu preparatu oznacza, że badany olejek eteryczny lub mieszanka nie powinny być stosowane przez osobę poddaną badaniu.

POWRÓT

 

Copyright (c) by PharmaTech. Wszelkie prawa zastrzeżone.