STRONA GŁÓWNA

AROMATERAPIA PRODUKTY CIEKAWOSTKI KONTAKT
 

Historia aromaterapii

Rośliny stosowane w aromaterapii

Działanie i wchłanianie olejków aromaterapeutycznych

Formy aromaterapii

 

Formy Aromaterapii

AROMATERAPIA W POWIETRZU

Olejki można bezpośrednio rozpylać przy pomocy podgrzewaczy olejków eterycznych. Wskazane jest aromatyzowanie pomieszczeń w domu, w pracy, w sklepie - skutkować to będzie lepszą koncentracją osób w nich pracujących.

MASAŻ

Masaż aromaterapeutyczny to masaż podczas którego wykorzystuje się mieszaniny olejków eterycznych rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych- tzw. olejach bazowych (nośnych). Zaleca się stosowanie olei z tzw. zimnego tłoczenia, takich jak olej ze słodkich migdałów czy z pestek winogron. Oleje mineralne, ze względu na otrzymywanie, nie powinny być używane jako oleje bazowe, gdyż są produkowane z substancji ropopochodnych.

Masaż twarzyjako olej bazowy szczególnie jest polecany w celach kosmetycznych do wcierania w skórę twarzy olej ze słodkich migdałów. Nadaje się do skóry suchej i starzejącej się, jest neutralny i nie powoduje alergii. Jest środkiem wyjątkowo delikatnym i nadaje się także do pielęgnacji wrażliwej skóry noworodków. Odmładza skórę i nadaje jej ładny wygląd, dodatkową zaletą jest łatwość wchłaniania przez skórę.

 Masaż ciała – to masaż ogólny całego ciała lub w zależności od celu zabiegu masaż miejscowy. Do skóry normalnej i ze skłonnością do przetłuszczania się nadaje się olej z pestek winogron, a do skóry suchej i starzejącej się olej ze słodkich migdałów.

KĄPIEL

Do kąpieli aromaterapeutycznej można stosować pojedyncze olejki bądź mieszaniny olejków. Taka kąpiel w ciepłej wodzie trwa od 15 – 30 minut i gwarantuje podwójne działanie - wdychanie zapachów (olejek wnika do płuc w procesie oddychania) i wchłanianie przez skórę.

KOMPRES

Kompres aromaterapeutyczny wykonujemy z roztworów wodnych. Do miski, naczynia z wodą dodaje się olejek bądź mieszaniny olejków. W tak przygotowanym roztworze moczymy ręcznik, watę, ligninę czy chustkę, przykładamy miejscowo i odciśnięte przykładamy na chore miejsca. Czynność tę należy powtarzać aż do uzyskania pożądanego skutku. Przed każdym namoczeniem mocno mieszamy wodę, aby możliwie najdokładniej rozprowadzić olejki. 

Kompresy na twarz - dobrze jest położyć kompres po uprzednim nałożeniu olejku do masażu (np. olej ze słodkich migdałów).

Gorące kompresy – przy bólu mięśni, zapaleniu stawów, reumatyzmie, bólu zęba, bólu ucha.

Zimne kompresy – na ból głowy, skręcenia i opuchlizny.

 
Copyright (c) '2004 by PharmaTech. Wszelkie prawa zastrzeżone.